Pszichológiai hipertónia
Tartalom
Nyomtatás A vérnyomást nemcsak akkor tekintjük magasnak, amikor fejfájást, szédülést, fülzúgást vagy egyéb panaszokat okoz, hanem már akkor, ha észrevétlenül megterheli a szívet és az ereket, s ezzel hosszú idő alatt károsíthatja a szív, az agy, a vese vagy a szem vérkeringését.
Amíg ilyen szövődmények nincsenek, addig a hipertónia kitűnően kezelhető. Vérnyomáson majdnem mindig a pszichológiai hipertónia — artériákban — a vér által az érfalra kifejtett nyomást értjük.
A visszerekben — vénákban — uralkodó sokkal kisebb nyomást nem szokták mérni az orvosok. Az artériás vérnyomás mérésekor két értéket kell meghatározni. A felső érték, az ún.
Mindkét érték lehet kóros, együtt vagy külön-külön. A vérnyomás részben a szívműködéstől, részben a verőerek ellenállásától függ.
- Próbáljon meg lazábban és lassabban mozogni, beszélni, viselkedni lazítson, engedje ki a gőzt Próbáljon meg lazábban és lassabban mozogni, beszélni, viselkedni, s így figyelje meg, hogy a stressz egy részeeltűnik.
- A magas vérnyomás lelki háttere - Mindset Pszichológia
- Magas vérnyomás metabolikus szindróma
- A magasvérnyomás-betegség lelki háttere - Patika Magazin Online
- Nagy Vanda
- Magyar Hypertonia Társaság On-line
- A magasvérnyomás-betegség lelki háttere A hypertonia pszichoszomatikus szemléletének elfogadása a mai napig kisebb-nagyobb ellenállást vált ki a szakemberekből, mégis a kutatások egyértelműen azt bizonyítják, hogy a magas vérnyomás hátterében gyakran lelki eredetű problémák állnak.
Minél több vért lök a szív az erekbe, és minél szűkebbek a verőerek, annál magasabb a vérnyomás, s annál nagyobb megterhelésnek van pszichológiai hipertónia mind a szív, mind az erek fala. A magasvérnyomás-betegséget maga a beteg hosszú éveken át észre sem veszi. Ezekben az években alakulnak ki fokozatosan azok az érfali elváltozások, amelyek majd jóval később szívinfarktushoz, szélütéshez, végtagi artériás szűkülethez, vesebetegséghez, látásromláshoz vezethetnek.
Időskorban sokkal gyakoribb a hipertónia, mint a korábbi életszakaszokban, de az idősek magas vérnyomása nem az öregedés szükségszerű velejárója, hanem betegség, pszichológiai hipertónia kezelni kell.
A magas vérnyomás felismerése A gyermekek évenkénti orvosi ellenőrzésének elmaradhatatlan része a vérnyomás mérése. A fiataloknak legalább kétévente, a középkorúaknak és az idősebbeknek legalább évente egyszer meg kell méretniük a vérnyomásukat. Magas vérnyomást megelőző állapotról prehipertóniáról akkor beszélnek, ha a felső érték és Hgmm közé, az alsó érték pedig 80 és 90 Hgmm közé esik.
A hipertónia első stádiuma — Hgmm-es felső, illetve 90 és Hgmm közötti alsó vérnyomásértéket jelent; súlyos, 2.
Magas vérnyomás (hipertónia)
A vérnyomás percről percre változhat pl. A magas vérnyomás diagnózisához egy mérés nem elég, különösen nem akkor, ha a mérési eredmények ingadozók. A hosszabb ideje lappangó vagy nem megfelelően kezelt magasvérnyomás-betegség kivizsgálásába az esetleges érelváltozásokat, szervkárosodásokat kimutató műszeres és laboratóriumi vizsgálatok is beletartoznak. A magas vérnyomás okai Felnőttkorban a magas vérnyomás legtöbbször nyilvánvaló szervi ok nélkül, diclofenac lehetséges magas vérnyomás esetén alakul ki pszichológiai hipertónia vagy esszenciális hipertónia.
Növeli ennek kockázatát pl. Ha azonban gyermekkorban vagy hirtelen jelenik meg a súlyos hipertónia, akkor a másodlagos magas pszichológiai hipertónia lehetőségére is gondolni kell.
A magas vérnyomás lelki háttere
Másodlagos hipertóniát sokféle betegség okozhat. Ezek közé tartoznak pszichológiai hipertónia vesebetegségek, pajzsmirigyproblémák, a mellékvese daganatai, veleszületett érfejlődési rendellenességek, valamint az alvás alatti légzéskimaradás obstruktív alvási apnoé. Gyógyszerek is kiválthatnak másodlagos magas vérnyomást lásd a keretes betétet, balra. Jelentősen emeli a vérnyomást a mértéktelen alkoholfogyasztás és több kábítószer pl. Az elsődleges és a másodlagos magas vérnyomást nagyon fontos elkülöníteni egymástól, mert eltérő a kezelésük: elsődleges hipertónia esetén a tünet kezelése — tehát a vérnyomáscsökkentés — áll a középpontban, a másodlagos hipertóniák terápiájában viszont a kiváltó ok megszüntetése a cél.
Vérnyomáscsökkentés az elme segítségével
A magas vérnyomás kezelése Az újonnan jelentkező, nem súlyos hipertónia vagy hipertóniát megelőző állapot kezelésére elsősorban életmód- és étrendváltoztatást javasolnak az orvosok. Ennek főbb célkitűzéseit a keretes betétben jobbra lent soroltuk fel.
A táplálkozás és az életmód megváltoztatása néhány hét vagy néhány hónap alatt meghozhatja a kívánt eredményt. Ha azonban nem hozza meg, akkor a betegnek meg kell barátkoznia a tartós, mindennapos gyógyszerszedés gondolatával. Előrehaladott magasvérnyomás-betegségben a gyógyszeres kezelés biztosan nem nélkülözhető.
A magasvérnyomás-betegség lelki háttere
Vesebetegség vagy cukorbetegség fennállásakor különösen fontos az erélyes és következetes vérnyomáscsökkentő kezelés. A vérnyomáscsökkentő szerek legfontosabb csoportjai: a vízhajtók pl. ACE-gátlók pl. Egyszerűbb esetekben az orvos egy pszichológiai hipertónia kezdi a kezelést, s ha az maximális adagban sem elég hatásos, akkor vagy másik szerre vált, vagy a kezdetben adott készítményt másik gyógyszercsaládba tartozóval egészíti ki.
A súlyos hipertónia kezelésében ma már inkább szabály, mint kivétel a kombinációs kezelés. A többféle vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedésére kényszerülő betegek számára egyszerűbb, pontosabb és ezért hatásosabb terápiát tesznek lehetővé a nagy választékban rendelkezésre álló fix dózisú gyógyszer-kombinációk.
Ezek is, mint a többi vérnyomáscsökkentő, csak receptre kaphatók, és szigorúan be kell tartani az adagolásukra vonatkozó előírást, mert nemcsak a magas vérnyomás, hanem a túlzott vérnyomásesés is veszélyes lehet.